AÖF Öğrencileri Sınavlara Nasıl Hazırlanmalıdır?

  • 28 Mayıs 2018
  • 456 kez görüntülendi.
AÖF Öğrencileri Sınavlara Nasıl Hazırlanmalıdır?

Bir üniversite mezunu olmak bu dönemin geçer akçelerinden sayılmasa da okumayı ve açıköğretim olsa da bir üniversiteyi ciddiye almak gerekmektedir. Bölümünüz ne olursa olsun harcadığınız paraları da düşünerek emek harcamak , üniversite diplomanızı boşa değil hak ederek bilgilerle donanmış olarak almaya çalışmalısınız.

AÖF Öğrencileri Sınavlara Nasıl Hazırlanmalıdır?

Öncelikle açık öğretimin kitaplarının kalınlığı, konuların çokluğu sizi korkutmasın. Açıköğretim kitaplarının sonundaki 1 veya iki sayfalık özetlere çalışmanız bile konuya hakim olmanızı sağlayacaktır. Aynı zamanda yine açıköğretim yardımcı kitapları da bu konuda size oldukça yardımcı kaynaklar olacaktır. Soru bankası kitaplar daha önceki yıllarda sorulan sorulara aşina olmanız açısından oldukça yarar sağlar. Üniversitelerde sınıf geçmek için iki kez sınava girmeniz gerekecektir. İlk sınavlara vize ikinci sınavlara final denmektedir. Bu yüzden vizeleri de finaller kadar önemseniz gerekmektedir. Vizelerde çalışma sorumluluğunuz  6-8 ünite yani konu iken finallerde bu sayı ikiye katlanacaktır. O yüzden vizelerde ne kadar yüksek not alırsanız finallerde o kadar rahat edersiniz. Finallerde rahat etmenin yolu vize notlarınızın yüksekliğinden geçer.

Sınavları Ciddiye Alın, Son dakikaya Kalmadan 1 ay Önceden Çalışmaya Başlayın

Kendi başına, öğretmensiz ya da dersanesiz çalışmak, test yapmak ilk başlarda size zor gelebilir. Ancak Sınavlara 1 ay kala hazırlayacağınız çalışma programı sınavları gözünüzde büyütmeden aşmanıza yarayacaktır. Önceliğinizi konu sonlarındaki özetleri okumaya ardından yine ünite ve konu sonlarındaki testleri çözmeye odaklamalısınız.

Eğer çalışma sistemi olarak ders ders gitmeyi planladıysanız kendinizi günde 1,5 – 2 ünite bitirmek üzere  programlamanız  size zaman kazandıracaktır. Son bir hafta kala tekrar etmek üzere dersinizi gözden geçirebilirsiniz. Üniteler, konular bittikçe bol bol test çözmeyi unutmayın.

Sınava son bir hafta kala konu tekrar etmeye ve geçtiğimiz yıllardaki vize ve finallerde çıkan soruları çözmek işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Konuları okuyarak hiç ders çalışamıyorum, sıkılıyorum diye düşünüyorsanız en azından sadece soruları çözerek 60 ve üzeri bir notu da rahatlıkla alabilirsiniz. Test çözmek daha eğlenceli ve daha keyifli gelebilir.

Sınavlarda neler yapmalıyım?

Çalışmalarınızı tamamladınız ve sınavlar geldi çattı. Öncelikle sınavlarda en çok hazırlandığınız derslerin testleriyle başlamalısınız. Onları bitirdikten sonra daha az çalıştığınız derslerin testlerine geçin. Ancak unutmayın ki Açıköğretim sınavlarında da 4 yanlış bir doğruyu götürmektedir. O yüzden en çok bildiğiniz soruları değerlendirin.  Bilmediğiniz soruları da boş bırakın. Açıköğretim sınavlarında vizede de finalde de iki gün üst üste sınavlara girilmektedir. Bu yüzden ilk gün girdiğiniz derslerden sonra ertesi günkü dersleri gözden geçirmeniz ve test çözebilmeniz için bir gününüz daha bulunmaktadır. Bu da küçük de olsa size bir avantaj sağlayacaktır. Vizelerde yüksek not almak için sıkı bir çalışma finallerde göstereceğiniz performans size bir sınıf atlatma imkanı sağlayacaktır, bunu göz ardı etmeyin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ