Avukatlık Nasıl Bir Meslektir? Türkiye’de Avukatlık Mesleğinin Geleceği

  • 22 Ağustos 2018
  • 227 kez görüntülendi.
Avukatlık Nasıl Bir Meslektir? Türkiye’de Avukatlık Mesleğinin Geleceği

Avukatlık Nasıl Bir Meslektir?

 

Hukuk fakültesinden mezun olduktan sonra stajını tamamlayıp serbest avukat olarak ya da herhangi bir kuruma bağlı olarak avukatlık mesleği icra edilebilmektedir. Bir avukatın yaptığı işler genellikle şunlardır: hukuki tavsiye ve danışmanlık sağlanması, bilgi veya kanıtların araştırılması ve toplanması, boşanma, irade, sözleşme ve gayrimenkul işlemleri ile ilgili yasal belgelerin hazırlanması ve mahkemede dava açılması veya müvekkilin (kişi veya kurum) mahkemede savunulması.

 

Avukat Ne Yapar?

 

Bir avukatın temel mahkeme duruşmasının ötesine geçen birçok sorumluluğu vardır. Bilgiyi araştırmak, belgeleri hazırlamak, uyuşmazlıklarda arabuluculuk yapmak ve müşterilere yasal hakları ile ilgili danışmanlık yapmak, ilgilendiğiniz alana bağlı olarak gerçekleştirdiğiniz görevlerden bazılarıdır. Bir avukat hukuk bürosunda, özel bir şirkette ya da devlet savunucusu olarak çalışabilir. Çoğu avukat hafta sonları da dahil olmak üzere haftada 50-80 saat çalışır.

 

Avukat olup olmayacağınızı tespit ederken kendinize birkaç soru sormanız iyi bir fikirdir:

 

  • Avukat olmakta sizi cezbeden nedir?
  • Kariyerinizi bu yönde seçmek için sizi motive eden nedir?
  • Mesleğinizde ne tür bir yaşam tarzı görüyorsunuz?
  • İş beklentileri, düşündüğünüz hukuk türü için nasıl?
  • Hukuk okurken en çok hangi alanlardan hoşlanırsınız?

 

Örneğin işçilerin hakları konusunda kendinizi güçlü hissediyorsanız, iş kanunu sizin için bir kariyer yolu olabilir. Çevreye duyarlı mısınız? Çevre Hukuku… Kendinizi oldukça istekli gördüğünüz ve güçlü hissettiğiniz bir şeyde etki yaratmak istiyorsanız ve bunun için bir yasa varsa, o zaman bu mesleği düşünebilirsiniz. Mesela ceza avukatlığı oldukça stresli ve zordur. Şunlar gibi sizi stresli yapacak durumları da gözden kaçırmamanız gerekir: uzun çalışma saatleri, mahkeme son başvuru tarihleri, değişen yasalar, etik hususlar ve zorlayıcı müşteriler. Mesela para için adam öldüren birini savunur musunuz?

 

Türkiye’de Avukatlık Mesleğinin Geleceği

 

Ülkemizde 100’ü aşkın hukuk fakültesi bulunmakta ve her yıl 50.000’e yakın öğrenci hukuk fakültesine ve her yıl binlerce yeni avukat barolara kayıt olmaktadır. Yeni avukatların birçoğu, avukatlara olan gereksinimin yoğunluğu nedeniyle ceza hukuku ve ticaret hukukunu seçmektedir. Hukuk eğitimine bu kadar ilginin sebebi şüphesiz idealist gençlerin varlığı, hukuk mezunlarının işsizlik oranının %5 gibi düşük bir oranda bulunması ve iyi bir gelir vaat etmesidir. Niceliğinin bu kadar fazla olmasıyla beraber ülkemizde nitelikli avukatlara ihtiyaç hala oldukça fazladır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ