Bağ Dokusu – Hayvan Histolojisi

  • 10 Nisan 2018
  • 385 kez görüntülendi.
Bağ Dokusu – Hayvan Histolojisi

Bağ Dokusu

Bağ dokusunun işlevleri:
– Mekanik destek sağlar,
– Dokular ve kan arasında metabolit değişimi sağlar,
– Yağ dokusunda enerji depolar,
– Enfeksİyonlara karşı vücudu korur,
– Yaralanmalardan sonra o bölgeyi onarır.
– Bağ dokusu yangı olayında çok önemli rol oynar. Bağ dokusunun hastalıklara karşı vücudu savunmadaki tepkimeye yangı denir. Yangı olayı genellikle bağ dokusu içinde gelişir ve dolaşım sisteminin tüm elemanlarını içerir. Vücuda yaralı bir bölgeden bakteri veya yabancı bir kimyasal madde girdiğinde, koruyucu bir engel gibi görev yapan epitel tabakası da aşılıp bağ dokusuna ulaşıldığında burada bir dizi olaydan sonra kızarıklık, şişme, sıcaklık yükselmesi ve ağrı oluşur.
– Bu olaylar şöyle başlar: Dokudaki hasar sonucunda mast hücrelerinden histamin salınır. Bu, küçük damarları genişleterek, kan akış hızını arttırıp, o bölgenin kızarmasına ve bölgesel doku sıcaklığında artışa neden olur. Ayrıca damar geçirgenliğini arttırarak sıvı, fibrinojen ve immunoglobulinlerin damar dışına kaçmasına yol açar.
– Bunlar dokuda bir ödem oluşturur. Ödem, bölgesel sinir uçlarına baskı yaparak ağrı yapar. Kandan dokuya geçen sıvı kısa zamanda doku boşluklarını ve lenf damarlarını tıkayıp, bakterilerin vücuda yayılmasını, kimyasal maddelerin etkisini göstermesini engeller.
– Yangılı bölgeden salınan lökosit uyarıcı faktör ile bölgeye önce lökositler sonra da diğer kan hücreleri gelir. Yaklaşık bir gün sonra kandan dokuya göç eden monositler makrofajlara dönüşerek bakterileri fagosite edip, hücre içi sindirimle ortadan kaldırırlar. Sonuçta, kan hücreleri ve bakteriler arasındaki savaşın kalıntısı olan irin dokuda birikir. Doku sıvısı, bakteri, ölü veya ölmekte olan lökosit veya makrofajlardan oluşan irin ya vücut dışına ya da içine (müköz zarlar yoluyla sindirim sistemi) atılır.

Bağ dokusunun onarım işlevi
– Dokularda meydana gelen herhangi bir hasardan sonra, o bölge kısa zamanda fibroblasljarın onarma yeteneğiyle onarılır.
– Kalp kası, bir kalp krizinden sonra bağ dokusuyla onardır. Sinir hücrelerinin Ölümüyle boşalan bölgeyi, bağ dokusu hücreleri aramadde salgılayarak doldurur.
– İleri derecede farklılaşma gösteren kas ve sinir dokusu hücrelerinde, hücre ölümünden sonra yenilenme olmaz; ölen hücrelerin yeri bağ dokusu hücreleri ve bu hücrelerin sentezlediği fıbril ve ara maddeyle doldurulur.
– Her ne kadar kollajen fıbril oluşumuyla ilgili detaylı bilgiler öğrenilmişse de, kollajenin gerektiği zaman ortadan kaldırılması için mekanizmalar olduğu da unutulmamalıdır.
– Kemiğin yıkılması sırasında kollajen fibriller kollajenaz enzimi ile ortadan kaldırılır.

Bağ dokusunun fibrilleri:
– Kollagen fibriller.
– Elastik fibriller.
– Retiküler fibriller.
Ders Notunun tamamını aşağıdaki butondan indirebilirsiniz.

Notu İndir

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ