Beyaz Zambaklar Ülkesinde Kitap Özeti – Grigoriy Petrov

  • 01 Mayıs 2019
  • 83 kez görüntülendi.
Beyaz Zambaklar Ülkesinde Kitap Özeti – Grigoriy Petrov

Bir devletin esaretten özgürlüğüne doğru giden yaşanmışlığı anlatan Beyaz Zambaklar Ülkesinde kitabı, Finlandiya’yı anlatmaktadır. Yazar Grigoriy Petrov, Tolstoy gibi daha küçükken dünyaya barış ve cenneti getirme ümidiyle yanıp tutuşan bir gençti. Daha 5.sınıftayken bunları sorgularken öğretmenleri tarafından da dikkat çeken Petrov, dünyayı bir çırpıda cennete çevirecek çözümler arayışına girmekteydi. Birçok ülkede okullarda okutulması gereken kitap olan Beyaz Zambaklar Ülkesinde, ülkemizde de Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından okullarda ve askeri okullarda okutulması zorunlu hale getirmiş ve özellikle okullara ücretsiz bir şekilde dağıtılmıştır.

Fakir ülke olan Finlandiya, eğitim ile kalkınır, askeri sistemi ve askerleri de zayıf olan ülkenin gelişimi artarak kültürel olarak da örnek bir ülke olma yolunda ilerler. Şuan Finlandiya dünyanın en gelişmiş eğitim sistemine sahip bir ülke olurken, Türkiye gibi gelişmiş fakat eğitimde geri kalmış ülkelere örnek olmuştur. Beyaz Zambaklar Ülkesinde, yoksul bir ülkenin nasıl kalkındığını, askerlerin, doktorların, profesörlerin, din adamların, iş adamların, her meslekten bireyin ve fakir halkların bile nasıl dayanışma ve birlik beraberlik içerisinde kalkındığını göstermektedir. Bu omuz omuza kalkınma tüm dünyaya örnek olurken, Finlandiya gibi çok geri kalmış bir ülkenin dahi nasıl gelişebileceğini gösteren örnek bir davranışı sergilemektedir.

Beyaz Zambaklar Ülkesinde Kitap Özeti – Karakter Analizi

İlk bölümde tarihten ibaret almak hakkında bilgi verirken, tarihi binalarımızı yok etmek ya da yıkmak yerine onları güçlendirip restorasyon yapılmasını vurgulamaktadır. Buna örnek olarak 1850 tarihinde Rusya’nın başkentinde yer alan devlet tiyatrosunun temeli ahşap olup çürümekte olduğu anlatılmaktadır. Burada temeli komple yıkmak ve bozmak yerine ahşapları granitle değiştirerek temeli güçlendirdiğini ve böylece tarihimizi korumamız gerektiğini belirtmektedir.

Yazar, ikinci bölüm olan kahramanlar ve milletleri ele almaktadır. Burada milleti kahramanlar mı yoksa halk mı yönetiyor sorgusundan bahseden Petrov, Napolyon ve Sezar gibi kahramanların milleti yönettiğini, kimi kahramanlar ise halktan meydana gelerek milleti yönettiğini vurgulamaktadır. Tarihi, insanlar yönetmekte ve değiştirmektedir. Bu kişiler sadece kahramanlardan değil, halk içerisinde olan bireylerden de oluşmaktadır. Bu küçük adamları savunan Tolstoy’un görüşünü de savunan Petrov, milleti hem kahramanlar hem de halkın yönettiğini savunmaktadır.

Üçüncü bölümden sonrası Finlandiya ve yükselişinden bahseden Petrov, 3,5 milyon nüfusa sahip kendilerine Suomi denen ülkeden bahseder. Bataklık arazi manasına gelen Suomi ülkesi, Rusya ve İsveç tarafından işgale alınarak sömürülmüştür. Kültürleri, gelirleri ve eğitimleri bu işgallerle beraber yok olan Fin halkı, dördüncü bölümde olan Johan Wilhelm Snelman ile beraber yükselişe geçmektedir. 1806 tarihinde doğan Snelman, zamanın siyasetçisi, filozofu ve büyük bilim adamlarındandır. Finlandiya’nın halk öğretmeni olan Snelman, devletin kültürünü canlandırmak ve eğitimini geliştirmek için büyük çaba içerisine girer. Tehlikenin, yalnızca kendi küçük devletinin büyük komşularından daha büyük uygarlığa geldiği zaman geçeceğini savunan Snelman, halkın çabalarıyla beraber bu yolda büyük yol kat etmektedir.

İsveç sömürgesinde olan Fin halkında eğitimci memurlar, İsveç’in en kötü memurlarından oluşmaktaydı. Bundan dolayı Fin halkının kültürü de, eğitimi de giderek köreldiğini vurgulayan Snelman, halkı hor gördüklerinden de bahsetmektedir. Halkını korumak ve eğitmek için elinden gelen her şeyi yapan Snelman, yeni dönemin halk okulu olan kışlayı daha ileri seviyeye taşıyarak askerlerin de gelişimine önem vermiştir. Çocukların eğitimi ailede başladığını da vurgulayan Snelman ve yazar, bu konuda uzunca çocuklara iyi bir eğitim verilmesi gerektiğini vurgulamaktadır.

Beyaz Zambaklar Ülkesinde Karakter Analizi

Johan Wilhelm Snelman: Halk kahramanı ve öğretmeni, filozof, siyasetçi ve bilim adamıdır. Finlandiya’nın yükselişindeki en büyük önder ve kahramandır.

Satılmış Yazar: Avusturya yazarı, Almanlar tarafından değerleri ve kalemi satın alınmış, para veren herkese çalışan satışmış yazardır.

Köy Doktoru: Köy halkının sağlığına kendini adayan doktor

İşçiler, Köylüler ve İmalatçılar: Snelman tarafından köle rejiminden korunan bu kişiler, devletin ve halkın en büyük kesimlerini oluşturduklarını vurgulamaktadır.

Reçel Kralı Jarvinen: Halk arasında gariban ve fakir olan Jarvinen, işinde çok iyi olup reçel satışlarını arttırarak reçel fabrikası kurmuş ve zengin olmuştur. Bundan dolayı reçel kralı olarak anılmaktadır.

Yumurta Kralı Gulbe: Yumurta alım satım işi yapan Gulbe, aldığı organik yumurtaların üzerine T.G (Thomas Gulbe) yazıp satmaktaydı. İşini büyütüp Avrupa’ya açılıp üne kavuşan Gulbe, yumurta kralı olarak anılmaktadır.

Kunduracı Kral Okunen: Kunduracı olan Okunen, ayakkabı boyama işinden imalathaneye ve daha sonra fabrika kurmaya kadar giden bir diğer kraldır.

Haydut Karokep: Tanrı arayışına giren, fakat nasıl arayacağını bilmediği için nerede olduğunu öğrenmek ve O’nun geleceğini görmek için insanlara, kiliselere ve birçok mülklere saldıran, Jarvinen’in çocukluk arkadaşı

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ