Diyetisyenlik Nasıl Bir Meslektir? Türkiye’de Diyetisyen Olmak

 • 19 Ağustos 2018
 • 233 kez görüntülendi.
Diyetisyenlik Nasıl Bir Meslektir? Türkiye’de Diyetisyen Olmak

Diyetisyenlik Nasıl Bir Meslektir?

 

Diyetisyenler, diyet ve beslenme problemlerini bireysel ve daha geniş bir halk sağlığı düzeyinde değerlendiren, teşhis eden ve tedavi eden uzman sağlık profesyonelleridir. Hem sağlıklı hem de hasta insanlarla çalışırlar. Diyetisyenlerin insanın sağlığına ve yaşam tarzını iyileştirmeye yardımcı olabileceği birkaç örnek:

 

 

 • sindirim problemleri çekenlere
 • Diyabet, yüksek tansiyon, kardiyovasküler hastalık, çölyak hastalığı, HIV vb. hastalığı olanlara
 • oral, enteral veya parenteral beslenme gereksinimi olanlara
 • güvenli ve duyarlı bir şekilde kilo vermek isteyenlere
 • bir sağlık sorunu ya da tıbbi bir durumun sonucu olarak kilo vermesi gerekenlere
 • kilo vermek için ameliyat düşünenlere
 • atletik performansı veya genel fitness seviyesini geliştirmek isteyenlere
 • emzirmek veya sütten kesmek için tavsiye isteyenlere
 • hamilelik şansını en üst düzeye çıkarmak isteyenlere
 • belirli bir yemeğe karşı alerjisi olanlara
 • yeme bozuklukları hakkında tavsiye almak isteyenlere

 

Diyetisyenler Nerede Çalışır?

 

Diyetisyenler kamu hastaneleri, özel hastaneler, özel sektör kurumları veya kendi özel kliniklerinde çalışırlar. Çeşitli ortamlarda sağlıklı ve hasta insanlarla çalışırlar. Gıda endüstrisinde, özel şirketlerde, eğitimde, sporda ve medyada çalışabilirler.

 

Genellikle diyabet, besin alerjisi, IBS sendromu, yeme bozuklukları, kronik yorgunluk, malnütrisyon, böbrek yetmezliği ve bağırsak bozuklukları gibi karmaşık klinik durumları tedavi etmek için çok disiplinli ekiplerin ayrılmaz bir üyesi olarak çalışırlar. Müşterilerin beslenme hizmetlerini ve bakım evleri gibi diğer bakım ortamlarını sağlamaları için tavsiyelerde bulunurlar, ayrıca sağlığın teşviki ve beslenme ile ilgili hastalıkların önlenmesi için halk sağlığı programlarını planlar ve uygularlar. Ayrıca ilaçların yan etkilerindenden ve etkileşimlerden kaçınmak için diyet önerisinde bulunurlar.

 

Beslenme problemlerini tanımlamak ve klinik ortamda hastaların beslenme durumunu değerlendirmek, özel diyet değişikliklerinde diyet planları ve danışmanlık yapmak, halkın sağlığını değerlendirmek, teşvik etmek, korumak ve iyileştirmek ve beslenme ile ilişkili hastalıkların önlenmesi için stratejiler sağlamak, uygun maliyetli bir gıda üretim operasyonunun yönetilmesi, yüksek kaliteli yemekler / atıştırmalıklar dağıtılması ve bir gıda hizmeti ortamında sağlık ve güvenlik standartlarının izlenmesi, beslenmede uzmanlığı sağlamak, sağlığı teşvik etmek ve hastalıkları önlemek için özel danışmanlık uygulamalarını yürütmek, sağlıklı yaşam için diyet tavsiyesinde bulunmak için bireyler, gruplar, işyerleri ve medya ile birlikte çalışmak, araştırma yapmak, ürün geliştirmek, tüketicileri eğitmek ve iş ortamında daha iyi gıda ve besin ürünlerini tanıtmak ve pazarlamak için gıda ve ilaç firmalarıyla çalışmak, herhangi bir sağlık mesleğindeki ve her seviyede eğitim gören öğrencilere beslenme, gıda kimyası veya yemek servisi yönetimi öğretmek gibi çok geniş alanda çalışırlar.

 

Türkiye’de Diyetisyen Olmak

 

Ülkemizde 60’dan fazla üniversitede en az 4 yıllık diyetisyenlik bölümü bulunmaktadır. Devlet, özel, üniversite hastaneleri, tıp ve diyaliz merkezleri, fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezlerinde, belediyelerde, yaşlı bakım merkezlerinde, yemek şirketlerinde, sosyal hizmet kurumlarında, büyük şirketlerde, spor salonlarında ve fitness merkezlerinde, güzellik ve bakım merkezlerinde, ilaç firmalarında, eğitim kurumlarında ve daha birçok yerde diyetisyen unvanıyla çalışma imkanı vardır.

 

Ülkemizde diyetisyenliğin önemi giderek daha çok anlaşılmaktadır. Yakın geçmişte diyetisyenlerin sadece zayıflamadan sorumlu meslek olduğu düşünülürdü. Evet tabi ki dünyadaki hastalık yükünün büyük bir bölümü yanlış beslenme kaynaklıdır. Fakat bu düşüncenin yanlış olduğu şimdiye kadar anlattıklarımızdan anlaşılacaktır.

 

Bu mesleğe verilen değer, bu mesleği severek yapanlarla sevmeden iş sahibi olmak için yapanların oranıyla paralellik göstermektedir. Aynı diyet listesini çoğaltıp her gelen müşterisine dağıtan diyetisyenler olduğu sürece, bu durum böyle devam edecektir. Bu bölümü kesinlikle bu işi sevecekseniz yapmalısınız.

 

Kamuya atanmak isteyenler için durum pek iç açıcı değil. Çünkü KPSS ile alım yapılıyor olup diyetisyen alımı tatmin edici düzeyde değildir. Maaşı 3.500 TL dolaylarındadır. Özel muayenehane açacak gücü bulunanlar için durum biraz daha aydınlık görünüyor. Tabii ki iyi reklam ve geniş çevre şart!

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ