Doktorluk Mesleği ve Doktorluğun Türkiye’deki Geleceği

  • 19 Haziran 2018
  • 335 kez görüntülendi.
Doktorluk Mesleği ve Doktorluğun Türkiye’deki Geleceği

Bir doktor, tıp uygulamalarıyla insan sağlığını koruyan veya geri kazanmasını sağlayan kişidir. İnsan hastalıklarını, yaraları, ağrıları veya diğer rahatsızlıkları teşhis edip tedavi eder. Halk sağlığı kuruluşları, öğretim tesisleri, özel tedavi merkezleri, üniversiteler, özel şirket doktorluğu ve özel/kamu hastaneleri gibi çeşitli ortamlarda çalışma imkanı bulunmaktadır.

İnsan vücudunda bulunan neredeyse her büyük sistem için özel bir doktor tipi vardır. Birkaç örnek verelim: Anestezist, Kardiyolog, Dermatolog, Endokrinolog, Aile Hekimi, Dahiliye Uzmanı, Jinekolog, Nörolog, Onkolog, Göz Doktoru, Ortopedi Cerrahı, Çocuk Doktoru, Plastik Cerrah ve Ürolog …vb gibi

Doktorluk Mesleği ve Doktorluğun Türkiye’deki Geleceği

Doktor olmak isteyenlerin mizaçlarının kesinlikle bu mesleğe uygun olması gerekir. İnsanlara kim olduklarına bakılmaksızın saygı göstermeli, hastalığı tedavi etmenin yanı sıra hastanın sağlıklı kalmasını teşvik etmeli, bireysel değerlere ve tercihlere saygı gösterirken mevcut en iyi bilgi ile insanları desteklemek için bilgi ve iletişim teknolojilerinin gücünü benimsemeli, her zaman nazik sorular sormalı, insanların konuşmasına izin vermeli ve onları dikkatli bir şekilde dinlemeli, sağlık ekibinin diğer üyeleri ile işbirliği içinde çalışmalıdır.

 

Doktor Ne Yapar?

Bir doktorun çalışma programı, uyguladıkları tedavi türüne ve çalıştıkları alana göre değişecektir.

Bir doktor tipik olarak çok uzun saatler çalışır ve acil durumlar için her zaman hazır olmalıdır. Hastaları görme, testler yapma ve bunları yorumlama, ilaç veya tedavi için reçete yazma, hastanın fiziksel koşulları hakkında notlar alma, hastalara nasıl sağlıklı kalacakları konusunda tavsiyede bulunma, tedavi hakkında konuşma ve tabi ki ameliyatlar yapma gibi bir dizi görevi vardır.

 

Türkiye’de Doktorluk Mesleği

Sağlık sektörü tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de büyümeye devam ediyor. Bu da tıbbi bir kariyere ilgi duyan öğrenciler için iyi bir haber… Ancak tıp fakültelerinin puanları eskiye göre daha düşük çünkü kontenjanlar zamanla arttı. Bu sayı arttığından uzmanlık eğitimi için gerekli olan Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS) gittikçe zorlaşmaktadır.

Sağlık Bakanlığı’nda göreve ilk defa atanan bir doktorun maaşı 2018 yılı için 5bin TL civarlarında iken uzman doktorun 6bin TL dolaylarındadır. Özel sektörde ise makas aralığı oldukça fazladır. 3.000 TL ila 8.000 TL arasında değişebilmektedir.

Her ne kadar maaşı ve itibarı yüksek olsa da doktorluk ülkemizde de zor bir meslektir. Hasta yakınlarının ve hastaların önyargıyla yaklaşımları, özel sektörde performans kaygısının stresle sonuçlanması, zorlu çalışma şartlarının fiziki rahatsızlıklara yol açması ve kamuda mecburi hizmet yükümlülüğü gibi durumlar göz ardı edilmemelidir. Bu yüzden bu onurlu ve kutsal mesleği seçmek isteyenlerin sabırlı insanlar olması mutlak zorunluluktur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ