Fizyoterapist Nedir? Nasıl Fizyoterapist Olunur?

  • 22 Haziran 2018
  • 331 kez görüntülendi.
Fizyoterapist Nedir? Nasıl Fizyoterapist Olunur?

Fizyoterapi, bir kişinin yaralanma, hastalık veya sakatlıktan etkilenmesi durumunda hareketini ve işlevini iyileştirmeye yardımcı olur. Fizyoterapistler, hareket ve egzersiz, manüel terapi ile eğitim ve tavsiye yoluyla yaralanma, hastalık veya engellilikten etkilenen kişilere yardım eder. Fizyoterapi, örneğin sırt ağrısı veya ani yaralanmaya yardımcı olur, astım gibi uzun süreli tıbbi durumları yönetir ve kişiyi doğum veya spor müsabakasına hazırlar.

Fizyoterapist Nedir? Nasıl Fizyoterapist Olunur?

Fizyoterapistler bilgi ve becerilerini, vücudun farklı sistemleriyle ilişkili bir dizi koşulları iyileştirmek için kullanırlar. İnme, multipl skleroz, Parkinson gibi nörolojik, sırt ağrısı, boyun ağrısı ile ilişkili bozukluk, spor yaralanmaları ve artrit gibi nöromüsküleroskeletal , kronik kalp hastalığı ve kalp krizinden sonra rehabilitasyon gibi kardiyovasküler , astım, kronik obstrüktif pulmoner hastalık, kistik fibroz gibi solunum problemlerini çözmek üzere yoğun çaba harcar. Anlaşıldığı üzere diğer tüm sağlık ile ilgili mesleklerde olduğu gibi burada da sabır birinci derecede önem kazanıyor.

Fizyoterapistler, çoğunlukla, diğer sağlık veya sosyal bakım profesyonelleri ile birlikte bir ekibin üyesi olarak ya da özerk olarak çalışırlar. Bir kurumda istihdam edilebilir ya da serbest meslek sahibi olabilir ve yalnız çalışabilirler. Bir fizyoterapist olmak için üniversitede fizyoterapi ve rehabilitasyon bölümünü okumak gereklidir. Bu bölümün puanları yüksektir.

 

Türkiye’de Fizyoterapistliğin Durumu Nasıldır?

 

Ülkemizde 2018 yılında tahmini olarak 19.000 civarında fizyoterapist bulunmaktadır. Ülkemizde her ne kadar fizyoterapiste olan ihtiyaç hala var olsa da artırılan kontenjanlar münasebetiyle yakın gelecekte olmasa da ileride istihdam sorunuyla karşı karşıya kalınacağı öngörülebilir.

2016 Kpss yılını baz alırsak kamuya atanan fizyoterapist sayısı yalnızca 139’dur. Yıllık 3500 mezunun verildiği bir bölüme göre oldukça kısır bir sayı. Fizyoterapist iş gücüne yalnızca devlette talep olmaması nedeniyle bu bölüme aşk derecesinde bağlı olanlar özel sektörde de çalışabileceğinden bu bölümü seçebilirler. İsterlerse kendi özel işyerlerini açabilirler. Fakat kendine işyeri açacak olan kişilerin de açacakları yeri iyi belirlemeleri gerekir(bu yerde talep ne kadar, başka özel çalışan fizyoterapist sayısı ne kadar).

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ