Genetik Mühendisleri Ne Yapar? Türkiye’de Genetik Mühendisliği

  • 03 Ağustos 2018
  • 236 kez görüntülendi.
Genetik Mühendisleri Ne Yapar? Türkiye’de Genetik Mühendisliği

Genetik mühendisliği, organizmayı (insan, hayvan, bitki, bakteri.vb) veya organizma popülasyonunu ıslah etmek için DNA veya diğer nükleik asit moleküllerinin teknoloji yardımıyla yapay manipülasyonu, modifikasyonu ve rekombinasyonu olarak değerlendirilir. Yani bir organizmanın genetik özelliklerini geliştirmek veya değiştirmek için çalışır. Örneğin, genetik mühendisliği daha yüksek bir besin değerine sahip bitkiler üretmek için kullanılabilir. 1994 yılında ilk genetiği değiştirilmiş gıdalar hazırlanmıştır.

 

Genetik mühendisliği, bilimsel araştırma, tarım ve teknoloji dahil olmak üzere bir dizi faydalı uygulamaya sahiptir. Bitkilerde, patates, domates ve pirinç gibi ekinlerin dayanıklılığını, besin değerini ve büyüme oranını arttırmak için genetik mühendisleri uygulamalar gerçekleştirmektedir. Mesela Çin’deki pirinç tarlalarının sel sorunuyla mahvolması ile ilgili olarak bitki patolojisi profesörü Pamela Ronald daha fazla sele dayanıklı bir pirinç tohumu geliştirmiştir. Ayrıca Japonya’da kare şeklinde yetiştirilen karpuzu hepiniz haberlerde görmüşsünüzdür.

 

Genetik Mühendisleri Ne Yapar?

 

Bütün hayatın kalbinde DNA dediğimiz şey var. Herhangi bir organizmanın genetik yapısı DNA ile tanımlanır. İşte genetik mühendisleri, hücrelerin genetik yapısını (DNA) değiştirip o organizmada bulunmayan bir veya daha fazla yeni özellik ekler.

 

Genetik mühendisliği, cerrahi, hayvancılık, tıp ve tarım gibi çok çeşitli uygulamalara sahiptir. Genetik mühendisliği ile öldürücü hastalıkların çoğuna karşı bağışıklık geliştirilmiştir. Genetik mühendisliği ayrıca çiftlikteki verimi arttırmaya da yardımcı olmuştur. Günümüzde, buğday gibi geniş kapsamlı ürün türleri, yüksek besin değeri ve daha hızlı ve daha yüksek üretkenlik elde etmek için genetik olarak ıslah edilmiştir. Günümüzde gittikçe daha fazla sayıda ülke, gıda kıtlığıyla mücadele etmek, son derece besleyici gıdalar sunmak ve çeşitli hastalıklara ve zararlılara karşı bağışık olan ekinleri büyütmek ve yetiştirmek için genetik olarak işlenmiş bitkileri önemsiyor. Genetik mühendisleri kısaca dünyayı daha refah ve yaşanabilir kılmak için çabalıyor.

 

Türkiye’de Genetik Mühendisliğinin Çalışma Alanları

 

Gelişmiş olan ülkelerde genetik mühendisliğine önem oldukça fazlayken gelişmekte olan ülkeler için bu durum henüz emekleme aşamasında. Ülkemizi ele alırsak devlette istihdam edilen genetik mühendisliği sayısı azdır. Fakat özel sektörde durum böyle değildir. Veterinerlik, kriminoloji, gıda, çevre, enerji, eczacılık, ziraat, tıp ve fen alanlarında laboratuvarlarda, hastanelerde, kök hücre tedavi ve tüp bebek merkezlerinde veya ofislerde AR-GE çalışmalarında istihdam imkanı bulunmaktadır. Dileyenler bölümü bitirdikten sonra yüksek not ortalaması ile Yüksek Lisans ve Doktora programlarına kayıt olup akademisyen olarak üniversitede kalabilmektedir. Ayrıca Tübitak, Sağlık Bakanlığı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve Çevre Bakanlığı gibi sınırlı sayıda kurum genetik mühendisi almaktadır. Yabancı dili anadili gibi bilen genetik mühendisleri bir adım önde olacaktır. Çünkü yurtdışında çalışma alanı ve bu mesleğe verilen değer oldukça fazladır. Ülkemizde ortalama maaş düzeyleri 4.000 TL civarında iken yurtdışında 50.000 TL’yi bulmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ