Hemşirelik Nasıl Bir Meslektir | Türkiye’de Hemşirelik

  • 02 Temmuz 2018
  • 310 kez görüntülendi.
Hemşirelik Nasıl Bir Meslektir | Türkiye’de Hemşirelik

Hasta deneyiminin tamamında, bakıma muhtaç olan bir kişinin yanında, nerede olursa olsun hemşireler bireyin ihtiyaçlarını tanımlamak ve onu korumak için yorulmadan çalışırlar. Merhamet ve adanmışlık içeren bir meslektir. En doğru teşhisleri sağlamaktan halkın kritik sağlık sorunları hakkında sürekli eğitimine kadar hemşireler halk sağlığının korunmasında vazgeçilmezdir.

Hemşireler Tam Olarak Ne Yapar? Hemşirelik Nasıl Bir Meslektir

Hemşirelik gibi bir alanda, bu sorunun tipik bir cevabı yoktur. Sorumluluklar fazladır. Her rolde anahtar birleştirici özellik, bir hemşire olmak için gereken beceri ve itici güçtür. Bütün hemşireler kapsamlı bir eğitim ve çalışma programı yürütürler ve hemşirelik sürecinin temel değerlerini kullanarak hastalarla, ailelerle ve topluluklarla doğrudan çalışırlar.

  • Değerlendirme – Hemşireler hastaları derinlemesine fizyolojik, ekonomik, sosyal yaşam tarzı temelinde değerlendirir.
  • Teşhis – Hem fiziksel semptomların hem de hastanın davranışının dikkatli bir şekilde ele alınmasıyla, hemşire bir tanı oluşturur.
  • Sonuçlar / Planlama – Hemşire hastanın iyileşmesi için gerçekçi hedefler belirlemek üzere uzmanlıklarını kullanır. Bu hedefler daha sonra yakından izlenir.
  • Uygulama – Bakım planını doğru bir şekilde uygulayarak hastalarına titiz davranırlar.
  • Değerlendirme – Bakım planının etkinliğini ve hasta yanıtını yakından inceleyerek en iyi hasta sonuçlarına ulaşma planını gerçekleştirir.

Hemşireler hastaneler, uzun süreli bakım tesisleri, halk sağlığı departmanları, işletmeler, devlet okulları ve akıl sağlığı merkezleri de dahil olmak üzere çeşitli ortamlarda çalışmaktadır. Hemşirelerin yürüttüğü görevler arasında hasta bakımının sağlanması, hastaların değerlendirilmesi, hemşirelik bakım planlarının geliştirilmesi ve hastaların durumları hakkında eğitilmesi yer almaktadır.

Bir hemşirenin çalıştığı ortam, kendisine atanan görevleri belirler. Örneğin tıbbi cerrahi hastanelerde çalışan hemşireler hasta ve yaralı hastalara bakım yaparlar. İlaç verme, nabız ve tansiyon gibi yaşamsal belirtiler alma, iğne yapma gibi görevleri yerine getirirler. Verilen bakımı ve hastanın tıbbi kayıttaki yanıtını belgelendirmek için bir hemşire gerekir.

Türkiye’de Hemşirelik Mesleği Ne Durumda?

Sağlık Bakanlığı’nın ve üniversitelerin Kpss ile aldıkları hemşire sayısının uzun bir süredir fazla olması göz önünde bulundurulduğunda, ülkemizde hemşireye olan ihtiyacın hala fazlaca hissedildiğini anlayabiliriz. Her ne kadar üniversiteler her yıl binlerce hemşirelik mezunu verse de talep fazla olduğu için bu bölümde işsizlik oranı çok yükseklere çıkmamıştır. Kendini geliştiren ve sınavlara iyi hazırlanan hemşirelik bölümü mezunları devlette kendilerine yer bulmaktadır.

Bu mesleğin icra edildiği yere göre çalışma şartları da değişkenlik göstermektedir. Bazı büyükşehir hastanelerinde ve sağlık ocaklarında yoğun çalışma temposu bulunmaktadır. Sabır ve hoşgörü sahibi, insani değerlere önem veren kişilerin bu alanda kariyer yapmaları tavsiye edilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ