Kadim Medeniyetler

  • 23 Mart 2018
  • 320 kez görüntülendi.
Kadim Medeniyetler

Kadim Medeniyetler Ders Notları

MEZOPOTAMYA
Diğer uygarlıklardan farklılık gösteriyor. Cadı kazanı gibi. Sürekli bir gelgit yeri olmuş, pek çok kültür varolmuş. Birçok verimsiz toprak arasında münbit bir yer. Genellikle MÖ 3000’lerden başlatılır, Sümerler ile. Sümerlerin Orta Asya’dan geldiği ile ilgili iddialar var. Çünkü deskriptif bir zihniyet yapısına sahipler Çinliler gibi, çevrelerindeki milletlerde ise demonstratif. Yazıyı bulanlar Sümerlerdir. Yazılı malzeme, tabletler üzerine çivi yazısı ile.

HİNT
Hint uygarlığı Pencap yöresinde Ganj ve İndus ırmaklarında ortaya çıkmıştır. Purapa ve Raksita‟da şehirleşme yoğun olmuş.
En eski Hint bilimsel metinleri Vedalardır. Eski Hint uygarlığı vedaların gösterdiği gelişmeye göre 3 döneme ayrılır:
1. Prevedik dönem – MÖ 5000-3000: bilgi birikimi yeni yeni ortaya çıkmaya başlamıştır.
2. Vedik dönem – ana metin olan Vedalar dörde ayrılır a. Rigveda, Yajurveda, Samaveda, Atharvaveda) MÖ 2500. bu dördüne Samhitalar denir. Bunların içinde Rigvedalar en eski metinlerdir. Şiir biçiminde yazılmış, edebi niteliği olan metinlerdir. Doğa olayları açıklanmaya çalışılmıştır. Astronomi ve matematik alanında belli bir birikim gözlenir. Doğa olaylarının açıklanmasında Güneş önemli yer tutar. Ayrıca ana metinlerin yorumları, ritüeller, tartışmalar ve felsefi spekülasyonlar içeren yan metinler de ikiye ayrılır: b. Brahmana c. Aranyakalar – Upanişadlar.
3. Postvedik dönem ya da Budik dönem – Pali Canon, Siddhanta.

MISIR
Nil civarında oluşmuş bir uygarlık. Geometri gelişmiş. Yazısı resim yazısı (hieroglif). Nil Mısır için kutsaldır. Aşağı Mısır’ın yıllık su baskını döneminde düzenlenen bir sulamadan yararlandığı biliniyor.

Notu İndir

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ