Karbonhidrat Sindirimi Absorbsiyon ve Metabolizması

  • 29 Mart 2018
  • 345 kez görüntülendi.
Karbonhidrat Sindirimi Absorbsiyon ve Metabolizması

Karbonhidrat Sindirimi Absorbsiyon ve Metabolizması

Karbonhidratların sindirimi tek midelilerde ve ruminantlarda farklı bir yol izler. Tek midelilerde enzimatik sindirim hakim iken, son ürün karbonhidratların yapı taşı monosakkaritlerdir. Ruminantlarda ise mikrobiyel sindirim hakimdir ve son ürünler UYA ve çeşitli gazlardır.
Sindirim ve Absorbsiyon
Tek Midelilerde

Tek midelilerde karbonhidrat sindirimi tükrükte pityalin varsa ağızda başlar. Karbonhidratların esas sindirimi ince bağırsakta gerçekleşir. İnce bağırsak mukozasından ve pankreastan salgılanan amilazlar nişasta, glikojen ve dekstrinleri maltoz ve izomaltoza parçalar. İnce bağırsaktan salgılanan maltaz ve izomaltaz bunları glikoza parçalar. Yemlerde bulunan sükroz, ince bağırsaktan salgılanan sükraz enzimi tarafından glikoz ve früktoza parçalanır. Laktoz yine ince bağırsaktan salgılanan laktaz enzimi tarafından glikoz ve galaktoza parçalanır.

Ruminantlarda

Ruminant yemlerinde bulunan karbohidratları yapısal karbonhidratlar (selüloz ve hemiselüloz) ve yapısal olmayan karbonhidratlar (nişsta, pektin, fruktozanlar, ksilanlar ve şekerler)olarak sınıflamak mümkündür. Bunların dışında şeker pentozları ve yan ürünleri gibi yemlerde sükroz, özellikle olgunlaşmış bitkilerde bir miktar glikoz, bazı yemlerde ksiloz düzeyleri oldukça yüksektir. Her iki karbonhidrat grubuda ruminant yemlerinde bol miktarda bulunmaktadır. Ruminant hayvanlar da tek mideliler gibi selülozu sindirecek enzimi üretememektedirler. Ancak rumendeki simbiyotik yaşamın bir tarafı olan mikroorganizmalar yapısal karbonhidratları salgıladıkları enzimler sayesinde fermente edebilmekte ve serbestleştirdikleri daha basit karbon hidratlar ve uçucu yağ asitlerini konukçu oldukları organizmanın kullnımına sunmaktadırlar.
Bitkisel yemlerde bulunan karbonhidratlar, selüloz, hemiselüloz, nişasta, pektinler gibi polisakkaritlerdir.
Karbonhidratlar rumende bulunan mikroorganizmaların salgıladıkları enzimler tarafından mikrobiyel sindirime uğratılırlar, glikoza kadar parçalanan karbonhidratlar daha sonra CO2 ve metan gazlara ve uçucu yağ asitlerine kadar parçalanırlar.

Notu İndir

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ