Kriminolog Mesleği Nedir? Türkiye’de Kriminolojist Olmak Kolay mı?

  • 17 Ağustos 2018
  • 224 kez görüntülendi.
Kriminolog Mesleği Nedir? Türkiye’de Kriminolojist Olmak Kolay mı?

Kriminolog Mesleği Nedir?

 

Kriminoloji, suçları ve onları işleyenleri incelemeyi içeren bir kavramdır. Kriminologlar, birçok farklı suç türünün ve suçluların doğasını inceler ve değerlendirir. Genellikle kolluk kuvvetleri, akademik kurumlar ve ıslah tesisleri için çalışırlar. Kriminoloji uzmanlarının görevleri arasında araştırma yapmak, teoriler geliştirmek, suç sahnelerini araştırmak ve raporları oluşturmak bulunmaktadır.

 

Suçluların eğitim, aile hayatı, davranış, zihinsel durum, sosyal statü, çevresel faktörler ve yaşamlarının diğer yönlerine odaklanırlar. Suçlu davranışlarına yönelik motivasyonları kazanmak için bireysel suçluları gösterirler. Kapsamlı araştırmaları sayesinde, insanların neden suç işlediğine ve herhangi bir ilişkili risk faktörüne ilişkin teoriler geliştirmeye çalışırlar. Birçok kriminoloji uzmanı, suç sahnelerini incelemek için kolluk görevlileriyle birlikte çalışıyor. Tam olarak ne olduğunu daha iyi anlamak için suç mahallinin tüm yönlerini araştırırlar. Bir suç sırasında meydana gelen olaylara ve olası nedenlere ışık tutmak için psikoloji ve kriminoloji bilgilerini kullanırlar.

 

Kriminologlar, suçların doğasını ve araştırma bulgularını gösteren raporlar oluşturmak için hem istatistiksel hem de analitik açıdan çalışırlar. İşlenen suçları en çok kimin işlediği, suçların çoğunun meydana geldiği yer, adalet sisteminin suçluları nasıl etkilediği ve önceki suçluların sapkın davranışlarında tekrarlama ihtimalleri gibi demografik bilgiler toplayabilirler. Bu pozisyon tipik olarak ceza adaleti ve psikolojiye güçlü bir ilgi gerektirir.

 

Türkiye’de Kriminolojist Olmak Kolay mı?

 

Ülkemiz üniversitelerinde kriminoloji için bir bölüm olmamakla birlikte Polis Akademisi Güvenlik Bilimleri Enstitüsü Yüksek lisans programları düzenleyerek bu alandaki ihtiyacı karşılamaktadır. Fakat hem alımlar oldukça azdır (bazı yıllarda 15-20 bazı yıllarda hiç) hem de şartlar ağırdır. Üniversite mezunu olmak, iyi İngilizce bilgisi (YDS), ALES gibi şartları vardır. Ülkemizde kriminolojiye meraklı olan öğrenciler için söylemek gerekirse maalesef kriminolojist olmak oldukça zor ve meşakkatlidir. Bunun en temel sebebi ise alımların azlığıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ