Küçük Prens Kitap Özeti ve Karakter Analizi – Antoine de Saint-Exupéry

  • 01 Mayıs 2019
  • 92 kez görüntülendi.
Küçük Prens Kitap Özeti ve Karakter Analizi – Antoine de Saint-Exupéry

Dünya üzerinde en çok çevirisi yapılan ve satışı olan kitaplar arasında bulunan Küçük Prens, ilk olarak 1943 tarihinde yayımlanmıştır. Hem yazar hem de pilot olan Antoine de Saint-Exupéry tarafından yazılmıştır. Bütün yazdığı kitaplarda derin düşüncelere yer veren yazar, Küçük Prens kitabında da birçok derin konulara yer vermiştir. Yazar ayrıca pilot olduğu için Küçük Prens kitabında kendisine de yer vermiştir. Buna örnek olarak pilotun çölde kaybolması, kendisinin de savaş esnasında sahra çölüne düşüp kurtulmasını göstermektedir. Birçok kişi nedenini bilmese de yazar Antoine de Saint-Exupéry, ikinci dünya savaşı sırasında Alman asker tarafından uçağı vurularak Marsilya yakınlarında bulunan okyanusa düşerek hayatını kaybetmiştir.

Küçük Prens Kitabının Özeti

7’den 70’e herkesin zevkle okuyabileceği Küçük Prens kitabı, ilk olarak pilotun çöle düşüp uçağının bozulmasıyla başlarken burada Küçük Prens ile tanışmaktadır. Küçük Prens kendi gezegenindeki gül ile yaşarken diğer gezegenleri gezmek, yeni arkadaşlar edinmek ve uçsuz bucaksız gezerek tekrar gezegenine gelmek için maceraya atılır. Bu sırada çölde kaybolan pilotu tanır, tilki ve diğer gezegenlerde olan kral, palyaço, iş adamı, kâşif ve daha birçok karakterler ile tanışır. Burada her kelimenin farklı bir manası olurken, Küçük Prens kitabında küçüklere de, büyüklere de farklı dersler çıkartan örnekler sunmaktadır. Sembolizmi eleştiren yazar, her karakterin ayrı bir anlamı olduğunu vurgularken, küçük prensin de içimizdeki umut ışığı, çocuğu ve olumlu yönleri göstermektedir. Sahra çölünde gerçekten kaybolan savaş pilotu yazar, içindeki çocuk sayesinde bu kitapları milyonlarca kişinin okumasını ve ders çıkarmasını sağlamıştır.

Aşkın, sevginin, mutluluğun, heyecanın olduğu gibi olumsuz da birçok konuyu gösteren Küçük Prens, küçük bir çocuğun dilinden büyüklerin yaptığı yanlışları göstermektedir. Bu yanlışları gezegenler olarak adlandırırken her bir gezegenin ayrı manası bulunmaktadır. Küçük prens, B612 gezegeninde gülüyle beraber yaşarken, gülünü korumak için fanusun içerisinde tutmaktadır. Ona verdiğinin sevgisinin yanı sıra bilgisini arttırmak ve keşfetmek adına çevresinde bulunan gezegenleri gezmeye başlar. Her bir gezegende farklı karakterleri görürken, bu karakterler aslında mecazi anlamda birçok anlamı sembolize eder. Gezegenlerde kral, kâşif, ayyaş, iş adamı, bekçi ve sanatçı gezegenlerin yanı sıra en son dünyaya gelir. Dünyada kendi çiçeğine benzer birçok çiçek görürken, gezegenlerde gördüğü karakterlerin hepsini dünyada da görür. Ancak büyüklerin ne çiçeklere ne çevresine ne de kendilerine iyi baktığını görür. Pilotla tanışmasının ardından yaşadıklarını anlatan Küçük Prens, tilkiyi dahi evcilleştirdiğini ancak büyük insanlarla iletişim kurmakta zorlandığını dile getirir. Ardından bakmakla sorumlu olduğu gülüne yani gezegenine geri döner.

Küçük PrensKarakter Analizi

Küçük Prens: Altın sarı saçlı, boynunda fuları olan küçük bir çocuktur. B612 adlı asteroit gezegende kırmızı renkli gülüyle beraber yaşamakta ve birçok gezegen gezerek bilgisini arttırmaktadır. Yazarın ana karakteri olan Küçük Prens, motifi, iyiliği ve saflığı simgelemektedir.

Gül: Aşkı ve sevgiyi simgeleyen gül, Küçük Prens ile aralarındaki bağı ve değeri simgelerken, dışarıdan gelen olumsuzlukları fanus yardımı ile korumaya çalıştığını görebilirsiniz. Motifi simgeleyen bu gül, ayrıca yazarın eşini de simgelemektedir.

Pilot: Yazarın kendisini gösterdiği bu karakter, aslında yazarın gerçekten yaşadıklarını betimlemektedir. Savaş esnasında 1935 tarihinde uçağı bozulan ve sahra çölüne inmek zorunda olan yazarın, çölde bir nevi yaşadıklarını kaleme alırken kendisini de kitaba eklemiştir.

Kral: Her şeyi hükmettiğini sanan, büyük ego sahibi olup aslında hiçbir gücü olmadığını bilen ve yalnız olan insanları sembolize eden karakterdir.

Sarhoş: Alkolik olmasından dolayı durmadan içen, insanların sorunları çözmek yerine alkol ile unutmaya çalışmasını ve unutamamasının yanı sıra kötü alışkanlıkları olup utancını gizlemeye çalışan insanları simgelemektedir.

Sanatçı: Kitapta bir diğer isim olarak Palyaço olarak geçen bu karakter, ilgi meraklısı, her yaptığı işin sonunda övünmeyi, alkışlanmayı seven insanları simgelemektedir. Bununla beraber sanatçıların halkla ne kadar iletişimsiz kaldığını da göstermektedir.

İş adamı: Yetişkin olarak betimlenen bu karakter durmadan sayılarla meşguldür.

Bekçi: Gezegende tek başına yalnızca ışığı açıp kapatan bu karakter, anlamsız ve gereksiz takıntılı olan insanları simgelemektedir.

Kâşif: Bilimi ve bilimin anlamını simgeleyen bu karakter, kendi gezegenini dahi gezmemiş fakat tüm galaksiyi çok iyi bildiğini göstermektedir. Pratik olarak hiçbir değeri olmayıp yalnızca kurallarla yaşayan ve körelen insanları simgelemektedir.

Tilki: Manevi bağın önemini gösteren bu karakter, öğüt verici olmasının yanı sıra akıl hocalığını ve dostluğu simgelemektedir.

Yılan: Sarı renkli bu yılan, Küçük Prens’e gezegenine ve gülüne dönmesini söylerken, zehri ile birlikte ölümü simgeleyen karakterdir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ