Öğretmenlik Nasıl Bir Meslektir?

  • 19 Haziran 2018
  • 321 kez görüntülendi.
Öğretmenlik Nasıl Bir Meslektir?

Bir öğretmen; öğrencilerin sözel, sayısal, yabancı dil ve sportif kavramları öğrenmelerine ve uygulamalarına yardımcı olmak için konulara hazırlanır, not kağıtları hazırlar, sınıfları yönetir, ebeveynlerle tanışır ve okul personeli ile yakın çalışarak geleceğin kadın ve erkeklerini şekillendirir.

Öğretmenlik Nasıl Bir Meslektir?

Öğretmenlik, atanmadan önce girilen sınavlardan dolayı zor elde edilen mesleklerden biridir. Stresli bir çalışma ortamının bulunması da cabası. Ancak öğretmenler, öğrencilerin hayatlarını çok derinden etkileme gücüne sahiptir. Bu da ülkeye ve topluma yararlı bireyler yetiştirmek isteyen idealist bir öğretmen için bulunmaz bir nimettir. Öğretmen sadece bilgi veren değil, aynı zamanda ilham kaynağı olan kişidir. Öğrencinin yeteneğini bilir, öğrencilerini asla küçümsemez. Her çocuğun kendini kanıtlama potansiyeline sahip olduğuna inanır.

 

Kimler Öğretmen Olmalıdır?

Öğretmen olmak isteyenlerin çok çeşitli alanlarda seçebilecekleri bölümler bulunmaktadır. Öğrenciler kendi mizaçlarına en uygun olan öğretmenlik bölümünün hangisi olduğunu tespit edip ona göre seçim yapmalıdır. Okul öncesi öğretmenliği, ilköğretim öğretmenliği veya lise öğretmenliğinden hangisinde öğrencilerin potansiyellerini geliştirmede büyük memnuniyet duyacağını bilmelidir. Gerekirse bu mesleği seçmeden önce öğretmenlerle konuşmalı, özel bir sınıfa gönüllü olarak katılmalı ve eğitim-öğretim ile ilgili güçlü yanlarınızı değerlendirmelisiniz. Yalnızca yaz tatilinin uzunluğu sizi cezbediyorsa derhal bu düşüncenizden vazgeçin.

Öğretmen olmak için üniversitelerin en az dört yıllık lisans bölümlerinden mezun olma şartı bulunmaktadır. Geniş bir seçenek yelpazesi bulunduğundan hangi yaşta öğrencilerle çalışmak istediğinizi bilmenin yanı sıra üniversiteden mezun olduktan sonra işe girmek için ne kadar çaba harcayacağınızı bilmek, büyük kararı almanıza yardımcı olabilir.

 

Türkiye’de Öğretmenlik Mesleğinin Geleceği

Son yıllara bakıldığında öğretmenlik atama sayısı bir yılda kırk bin (40.000) civarlarında olmaktadır. En çok alım yapılan branşlar ise Din kültürü ve ahlak bilgisi, İlköğretim Matematik, İngilizce, Okul öncesi, Rehberlik, Sınıf öğretmenliği ve Türkçe öğretmenliğidir. Bu kapsamda öğretmenlik mesleğini tercih edecek adayların, atama zorluğu çekmemek adına ya bu bölümlere yönelmeleri ya da kariyerlerini başka bir meslekte değerlendirmeleri yararlarına olacaktır. Mezun olduktan sonra Kpss için yoğun bir çalışma temposuna girileceği gözden kaçırılmamalıdır. Ayrıca 2016’yılından bu yana kamuya alınan öğretmenlerin hepsi de sözleşmeli olarak alınmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ