Ticaret Hukuku Ders Notları – Çıkmış Sorular

  • 20 Mayıs 2018
  • 518 kez görüntülendi.
Ticaret Hukuku Ders Notları – Çıkmış Sorular

Ticaret Hukuku Ders Notları – Çıkmış Sorular

TİCARET HUKUKU Vize – Final Ders Notları – Çıkmış Sorular. (59 Adet Dosya)
Ticaret Hukuku kendi içerisinde 3’e ayrılıyor.
* Ticari İşletme Hukuku / Ortaklıklar Hukuku / Kıymetli Evrak Hukuku
Ekonomi bilimi açısından üretim ve değişim yani aracılık faaliyetlerini konu edinen bir bilim dalıdır. Bunun yanında ekonomi biliminin ticarete verdiği anlam üretilen malların tüketiciye aktarılmasına ve bu malların yeniden satılması amacıyla (tüketicilere, müşterilere) satılmasını ifade eder.

Ticaret, üretim, aracılık ve tüketim faaliyetlerini kapsamaktadır. Dolayısıyla ticaret hukuku açısından kapsam; ekonomi biliminin ticarete verdiği uğraşa göre biraz daha geniştir.

Ticaret hukuku neden ayrı bir dal olarak ortaya çıkmıştır?

Ticaret hukukunun bağımsızlığı günümüzde kabul edilen bir olgudur. Medeni hukuktan ve borçlar hukukundan bağımsızdır. Ticaret hukuku daha hızla değişen, daha dinamik ve daha çabuk sonuçlandırılması gereken işlemlerin bulunduğu bir hukuk dalıdır. Ticari hayatta işler daha hızlı yürümektedir ve ticari yaşantıda işlerin daha hızlı sonuçlandırılması gerekmektedir.

Kanunlar neden değişir?

Kanunlar toplumsal ihtiyaçlardır. Dolayısıyla yeni ihtiyaçlar doğrultusunda değiştirebilir. Ticaret kanunu 1956 yılında komple değişmiştir. Bu somut bir göstergedir. Ticaret kanununda diğer kanunlara göre çok daha kısa sürede zamanaşımı görünmektedir. Bir kambiyo senedi ticari hayatta elden ele sağlanması amacıyla şekil yönünde daha hızlı bir şekilde tedavül eder.

Borçlar hukukunda müteselsil sorumluluk vardır. (birden fazla borçlunun bulunması) Tarafların bunu sözleşmede mutlaka kararlaştırması gerekmektedir. Kararlaştırmazlarsa müteselsil sorumluluk geçerli değildir. Oysa Ticari işlerde ise müteselsil sorumluluk kural olarak kabul edilmektedir.

Adi temsilde temsil edilen kişi temsil edinilen kişiye göre temsil sınırlarını kendi belirleyebilir.
Yetkisizlik nedeniyle hukuki işlemin geçersiz olması ticari hayatı olumsuz etkiler dolayısıyla temsil yetkisini kanun tarafından belirli bir kapsamda belirlenir ve bu hukuki işlem bir güven oluşturur.

Senetteki imzalardan bir tanesinin geçersiz olması senedi de geçersiz hale getirir mi?

Senetteki imzalardan bir tanesinin geçersiz olması senedi geçersiz hale getirmez, dolayısıyla ticari hayattaki güveni korur.

Ticari yaşantıda bedava iş yoktur. Her işin bir bedeli vardır, sözleşmede kararlaştırmasanız bile hizmet alan kişi bir bedel ödemek zorundadır. Bedel, kazanç ticari hayatta önemlidir. Kararlaştırılmasa bile istenir.

Ticari örf ve adet, hakim uygulanabilir bir hüküm varsa onu uygular eğer yoksa örf ve adet kuralını uygular. Eğer o da yoksa kendisi bir yasa koyar.

Ticari örf ve adet bir yazısız kanun olmasına rağmen, medeni ve borçlar kanunundan daha önce uygulanabiliyor. Eğer hakimin önüne gelen uyuşmazlıkta o uyuşmazlığı çözebilecek bir örf ve adet varsa.

Medeni hukuk ve borçlar hukuk ile ticari örf ve adet çakıştığında ‘ticari örf ve adet’ kabul ediliyor.

2001 Şubat krizinin nedeni bankaların yeterince denetlenememesi ve banka sahibi tarafından hortumlanması. Banka sahibi mevduatı topluyor ve kendi hesabına aktarıyor. Devlet ekonomik bir sıkıntı içerisine girmesi bankaların denetlenememesi yüzünden oluşmuştur. Ve birçok ülke de bu tür krizler yaşanmaktadır. Eğer devlet gerekli denetimi yapsaydı böyle bir ekonomik kriz yaşanmayacaktı. Hem devlet hem de mevduat sahipleri zarar görmüştür.

Gümrük ve Ticaret bakanlıkları bazı şirketlerin kuruluşunda ve sermaye artırımında izin vermektedir. Bazı genel kurul toplantılarında gümrük ve ticaret bakanlıklarının temsilcileri bulunur. Bunlar denetlemenin yollarıdır.

NOTLARA GÖZAT – İNDİR ; Notu İndir

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ