Türkiye’nin Toplumsal Yapısı Ders Notları

  • 08 Mayıs 2018
  • 431 kez görüntülendi.
Türkiye’nin Toplumsal Yapısı Ders Notları

Türkiye’nin Toplumsal Yapısı Ders Notları

Sosyal değisme; derece derece değiserek tahakkuk eder. Belirli bir dereceden sonrada bunun bütünü ile bir bünye değisikliği haline geldiği görülür. Onun için belirli anlarda toplumda bazı özellikler derece, bazıları da bünye farklılığı halinde göze çarpar. Hem yerlesmis özelliklerin hem de derece derece değismekte olanların ile geçis halindeki toplum genelde bir fonksiyonel bütün halini gösterir. Arastırmacı için önemli olan bu düzeni hem bir yapı farklılığı hem de bir derecelendirme halinde ifade edebilme ve sosyal olusumları izlemektir. İlkel, feodal ve modern temel yapılar ayrımı ve bunların değisim içindeki çesitlenmelerini göz önünde bulundurduğumuzda her sosyal yapı, bu yapıyı meydana getiren sosyal müesseselerin, insan ilintilerini ve bunların karsılıklı münasebetlerinden doğan sosyal değerlerin birbirlerini etkiledikleri bir bütündür. Aynı zamanda sosyal yapının bir tarafının değisim diğer tarafının değismeden kalmasına izin vermez. Değisik derecelerde de olsa sosyal yapı dediğimiz fonksiyonel bütünün her cephesi belirli yönlerde değisikliğe uğrar. Değisme sosyal yapının her tarafında zincirleme fonksiyonlar seklinde kendini gösterir. Bir sosyal yapıya seklini veren değiskenler ve özellikler 4 büyük grupta toplanabilir. Birbiri ile tam bir karsıt etkilesim içinde ve birbirine bağlı olan bu 4 öğe söyle sıralanabilir.
1. Doğal kaynaklar ( ekolojik bir kominite, mekânda belirli bir yeri ve biçimi olan bir yerlesme sekli.
2. Bunları islemek için kullanılan teknoloji
3. Nüfus ve özellikleri ( kendine has özellikleri olan nüfus kompozisyonu
4. Sosyal organizasyon
Bunların hepsinin etkilesiminde doğmus değerler sistemi; her toplum daima bir değisme halinde olmak la beraber birbirine bağlı ve tabii müesseselerin, ilintilerin ve değerlerin her zaman denge halinde kaldığı bir sistemdir. Yapının daha çabuk değisen yönleri ile daha yavas değisebilen yönleri arasında verilen açıklığın ( GAP) durdurulmasını temin eder ve dolaysıyla çözülmeyi ve buhranı önleyen iki olusum vardır.
1) Değisme çok yavas olduğu zamanlar sık sık eski düzene has müesseseler ve değerlerin yeni yapı içerisinde ya da yeni düzenli müessese ve değerlerin eski yapı içerisinde anlamlar, fonksiyon kazandığı tefsire uğradığı görülür. Göreli olarak daha hızlı ve daha genis kapsamlı değisme hallerinde her iki temel yapıda da görülmeyen fakat olusum içerisinde de beliren ve bütünlesmeyi mümkün kılan kurumlar ve ilintiler ortaya çıkar ya da eski müesseseler yeni fonksiyonlar kazanır.
2) Değisim ve dönüsümün daha hızlı olduğu dönemlerde toplumsal tepkiler kendini toplumsal hareketler, çatısmalar seklinde gösterir. Değismenin buhransız olmasını sağlayan çözülmenin önüne geçen ve her iki yapıya da dâhil olmayan bu yeni beliren müesseseler, ilintiler, değerler ve fonksiyonlar “tampon mekanizmalar” olarak ifade edilmektedir. Bu tampon mekanizmalar sayesinde sosyal yapının çesitli yönleri birbiri ile bağlanır. Fonksiyonel bütünün parçası olmayan taraflar kaybolur. Bu sekilde toplumun orta hızda birlesme olusumunda da göreli bir denge halinde kalması mümkün olur.

 

Ve daha fazlası için lütfen notu indiriniz.

Notu İndir

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ