Web Geliştirme Uzmanlığı Nedir? Türkiye’de Web Geliştirme Uzmanlığı

  • 15 Ağustos 2018
  • 234 kez görüntülendi.
Web Geliştirme Uzmanlığı Nedir? Türkiye’de Web Geliştirme Uzmanlığı

İnternet; hemen hemen her şirket ve kuruluşun yer edinmeye çalıştığı elektronik ticaretin ayrılmaz bir parçasıdır. Orta ve büyük ölçekli kurum ve kuruluşların çoğu ve birçok küçük işletme, artık elektronik ticaret için web siteleri geliştiriyor. Web geliştirme uzmanı mezunları, kurum ve kuruluşların kapsamlı web siteleri tasarlama, geliştirme, sürdürme ve yönetmelerini sağlar.

 

Web Geliştirme Uzmanlığı Nedir?

 

Web Geliştirme Uzmanları, genel web sitesi oluşturma, tasarım ve bakım hizmetleri sunar. Uzmanların, web sitesi çözümleri geliştirmek için departman personeli ve yönetimi ile yakın çalışma, web tabanlı widget’lar ve etkileşimli içerikler geliştirme, web sitesi içeriğini mantıksal olarak düzenleme, yeni / yaratıcı web özelliklerini ve işlevselliğini tasarlama gibi birçok görevi vardır. Web uzmanlarının güçlü bilgisayar, internet ve programlama becerilerine sahip olmaları ve farklı yazılım ve kodları anlamaları gerekmektedir. Ayrıca veritabanı sistemlerine de hakim olmalıdır.

 

Herkes çekici bir web sitesi isterken, her şeyden önce işlevsel olmasını önemser. Bir web sitesinin düzeni, kullanıcı dostu olmasında en önemli faktördür. Bir web geliştirme uzmanı, ziyaretçilerin siteyi anlamasını ve kullanmasını kolaylaştırmak için çeşitli görseller, metinler, videolar, düğmeler ve diğer öğeler için ideal düzenlemeyi oluşturmalıdır. Örneğin, sizi formlara veya diğer web sayfalarına bağlayan düğmeler, yanlışlıkla tıklamaları önlemek ve kullanımı daha kolay hale getirmek için uygun boyutta ve aralıklı olmalıdır. İşte web geliştirme uzmanları, kurum ve kuruluşlar için tüm bu bilgiler kapsamında talep edilen maksimum verimli web sitesini geliştirirler.

 

Ülkemizde Web Geliştirme Uzmanlığının Geleceği

 

Amerika’da yapılan bir araştırma; web geliştirme uzmanlığı istihdam talebinin 2010 ve 2020 yılları arasında yüzde 22 oranında artacağını öngörmektedir. Ülkemiz gibi gelişmekte olan bir ülke için kaliteli teknik elemana olan ihtiyacın da aynı düzeyde olacağı düşünülebilir.

 

Web uzmanlarının aldıkları ücret, teknik becerilerine ve web siteleri için yeni içerik ve grafik oluşturma yeteneklerine bağlıdır. Web geliştirme uzmanları büyük şirketler ve küçük tasarım firmalarında iş bulabilirler fakat birçoğu serbest çalışma esasına göre çalışmayı tercih ediyor. Ülkemizde çok sayıda bulunan yazılım ofislerinde, kurum ve şirketlerde yazılım sorumlusu olarak veya kendi başına şirket, kurum ve kuruluşlara web sitesi kurarak geçimini idame etmek isteyenler bu bölümü tercih edebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ