Yazılım Mühendisliği Nedir? Türkiye’de Yazılım Mühendisliği Nasıldır?

  • 13 Ağustos 2018
  • 235 kez görüntülendi.
Yazılım Mühendisliği Nedir? Türkiye’de Yazılım Mühendisliği Nasıldır?

Yazılım Mühendisi; yazılım geliştirici, bilgisayar yazılım mühendisi, yazılım geliştirme mühendisi, yazılım mimarı olarak da bilinir. Bir yazılım mühendisi, yazılım geliştirme ile uğraşarak mühendislik ilkelerini yazılım oluşturmak için kullanır. Bu mühendislik ilkelerini, gereksinim analizinden yazılım sürecine kadar geliştirme sürecinin her aşamasında uygular ve bireysel müşteriler için özelleştirilmiş sistemler oluştururlar. Bir inşaat mühendisi bir köprünün sağlam bir temele sahip olmasını nasıl sağlıyorsa, bir yazılım mühendisi gereksinimlerin kapsamlı bir incelemesiyle başlayacak ve geliştirme süreci boyunca sistematik bir şekilde çalışarak temeli oturtacaktır.

 

Yazılım Mühendisliği Nedir? Türkiye’de Yazılım Mühendisliği Nasıldır?

 

Bir yazılım mühendisi bilgisayar yazılımı tasarlamak ve geliştirmek için matematiksel analiz ve bilgisayar bilimi ilkelerini uygular. İşletim sistemleri, bilgisayar oyunları, mobil uygulamalar, ara katman yazılımı, iş uygulamaları ve ağ kontrol sistemleri gibi bir yazılım mühendisinin geliştirebileceği birçok yazılım türü vardır.

 

Bir müşteri ile çalışırken yazılım mühendisi genellikle müşterinin ihtiyaçlarını analiz eder; ardından bu ihtiyaçları karşılamak için bilgisayar yazılımını tasarlar, test eder ve geliştirir. Süreç karmaşıktır, bu nedenle diyagramlar, akış şemaları ve algoritmaların oluşturulması gerekir. Bu talimatların bir bilgisayar diline dönüştürülmesi (kodlama veya programlama) genellikle bir bilgisayar programcısının sorumluluğundadır. Yazılım mühendisleri uygulama mühendisliği ve sistem mühendisliği olarak iki kategoriye ayrılmaktadır.

 

Türkiye’de Yazılım Mühendisliği Nasıldır?

Turkiyede-Yazilim-Muhendisligi-Nasildir

Türkiye’de Yazılım Mühendisliği Nasıldır

 

Yazılım Mühendisliği’nin geleceği oldukça parlaktır. Yapay zekaya sahip robotlardan bahsettiğimiz şu yıllarda yazılım mühendisliğinin gücünü kesinlikle hiçbir ülke görmezden gelemez. Ülkemizde yaklaşık 15 üniversitede yer alan yazılım mühendisliğinin bu kadar düşük seviyede olmasının nedeni, bilgisayar mühendisliği bölümünün hakimiyetinden kaynaklanmaktadır. Üstelik bu eğitimi veren üniversitelerin birçoğu vakıf(özel) üniversitesi statüsünde. Bu bölümde öğrenciler üniversite eğitiminde gördükleri derslerle yetinmemelidir. Kendilerini durmadan geliştirmeli ve programlama dillerini kaliteli seviyede bilmelidirler. Ülkemizde bu konuda eğitim yetersiz kalıyor. Gelişmiş ülkelerde yazılım, üniversite yıllarında başlanarak ilerletilmiyor. İlkokuldan başlanarak yazılım eğitimi verilen ülkeler bile mevcut.

 

Gelişmeye açık ülkeler yazılıma mükemmel derecede önem veriyor. Gelişmekte olan ülkemizi de göz önüne alırsak yazılım mühendisliğinin ülkemizde gelecek vadettiğini kesinlikle söyleyebiliriz. Tekrar altını çizmek gerekirse öğrenciye kesinlikle üniversitede aldığı eğitim yeterli gelmeyecektir, öğrenci kendisini mutlaka geliştirmelidir.

 

Ülkemizde bu alanın henüz yeni olması nedeniyle burada yer alan işgücü talebi bilgisayar mühendisleriyle karşılanıyor. Yani şimdi yazılım mühendisliği okumanın tam zamanı!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ