Yüklemler Mantığı

  • 23 Mart 2018
  • 325 kez görüntülendi.
Yüklemler Mantığı

Yüklemler Mantığı Ders Notları pdf

Kategorik yargılar bölümünde niceleyici dediğimiz mantıksal kavramı görmüş olduk. Şimdi niceleyiciler ile önermeler mantığının önerme eklemlerini bir araya getirip birleştireceğiz, böylece daha geniş, daha kapsamlı bir biçimsel mantık elde edeceğiz. Bu mantığa yüklemler mantığı veya niceleyici mantık denir, son derece güçlüdür ve çok geniş bir kanıtlamalar sınıfının tümdengelimsel geçerliğini denetlemekte kullanılabilir.

İlk adım olarak, kategorik yargıların yeniden ifadelendirilmelerinin önermeler mantığının kimi operatörlerini (önerme eklemlerini) içerebildiğine dikkat etmeliyiz. Mesela;
Tüm S’ler P’dir.
şeklindeki A-biçimi yargıyı ele alalım. Eğer “x” harfini tekil/bireysel nesnelere işaret edecek şekilde kullanırsak aynı yargıyı şöyle ifade edebiliriz:
Tüm x’ler için, eğer x bir S ise x bir P’dir.

Bu yeniden ifadelendirme özgün ifade ile tamamen aynı doğruluk koşullarına sahiptir, yani S kümesinde içerilen her nesne P kümesinde de içerilir demektedir ki bu da S’nin P’de içerildiğini/bir alt-kümesi olduğunu söylemenin bir başka yoludur. Ama dikkat edilirse bu yeni ifadelendirme “eğer … ise” şeklinde bir koşul deyimi içermektedir. Yine bir E-biçimi yargı olan
Hiçbir S, P değildir.
şöyle ifade edilebilir:
Tüm x’ler için, eğer x bir S ise x’in bir P olduğu doğru değildir.
Yani bu yeni ifade, S’de içerilen her nesnenin P’de içerilmediğini dile getirmektedir, diğer bir deyimle S ve P kümelerinin bir ortak elemanı yoktur ki bu da E-biçimi yargının tam olarak söylediği şeydir. Yine dikkat edilirse bu yeni ifade bir koşullu yargı içermektedir ve ilaveten “olduğu doğru değildir” şeklinde mantıksal değillemeyi içermektedir.

Notu İndir

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ