Zorunlu Hizmet Okullarının Amacı Nedir

  • 17 Nisan 2018
  • 385 kez görüntülendi.
Zorunlu Hizmet Okullarının Amacı Nedir

Zorunlu Hizmet Okullarının Amacı

Ülkemizde, devlet sektöründe ki birçok alanda ilk işe başlama safhasında zorunlu hizmetlerini tamamlama zorunluluğu vardır. Özellikle yeni atanmış öğretmenler için zorunlu hizmet okullarında verilen süre zarfında hizmetlerini tamamlama zorunluluğu vardır.
Öğretmenlerin bu şekilde zorunlu hizmet vermesinde ki en büyük amaç ülkemizin ücra köşelerinde ki öğrencilere kadar ulaşılabilmesi ve onlarında eğitimlerini tamamlamalarına imkan sağlamaktır. Bu şekilde her kesimden çocuğun kültürel ve kişisel gelişimleri devletçe sağlanmış olmaktadır.

Öğretmenlerin Hizmet Puanlarının Artması,
Öğretmenlerin zorunlu hizmet okullarında görev yapmalarıyla birlikte göre yaptıkları seneler baz alınarak hizmet puanlarında artışta meydana gelir. Diğer bölgelerde görev yapan Öğretmenlere nazaran hizmet puanları daha fazla artış göstermiş olur.

Hizmet Puanlarının Artmasıyla Birlikte,
Öğretmenlik mesleğine davam eden kişilerin ileri ki dönemlerde tayin işlemleri uygulanırken seçecekleri okulların niteliği, bulunduğu şehir gibi cezbedici özellikleri hizmet puanlarının fazlalığı göz önünde bulundurulur. Örneğin, Ankara ilinin nezih bir semtinde bulunan fen lisesine tayin isteme zamanında birçok öğretmen başvurur ancak hizmet puanı yüksek olanın atanma şansı daha yüksektir. Kısacası görevinizin ilk zamanlarını ücra köşeler de geçirmenizin cefasını ileride istediğiniz okullara tayin isterken sefa olarak sürmüş olacaksınız.

Zorunlu Hizmet Okullarının Amaçlarını Kapsamlı Olarak Toparlayacak Olursak,

* Ülke genelinde eğitim ve öğretim faaliyetlerinin çok daha etkin bir şekilde yürütülmesi.
*Okuma yazma oranının tüm il ve bağlı bölgelerinde arttırılmasını sağlamak,
*Öğretmenlik gibi kutsal bir mesleğe mensup kişilerin her şartta görev bilinciyle öğrencilerine yarar sağlamayı öncelik olarak görebilmeleri,
*Öğretmenlerin hizmet puanlarını artı yönde etkilemesi.

Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda gerek yurt genelinde ki eğitim bekleyen her çocuğa ulaşabilmek gerekse öğretmenleri mesleğe hazırlayabilmek adına zorunlu hizmet okullarında görev yapma zorunluluğu iyi bir amaca öncülük ederek okuryazar oranının artmasında ve kültür seviyesinin yükselmesine de fayda sağlamaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ